Click to read in English >>
Ezzel egy új web-lap kezdődik, amely a Székesegyház művészeti vonatkozásaival és freskóival foglakozik. Ezek nagyrészt megsemmisültek 1945 március 4-én. Azoknak, akik részt vettek a reggeli misén, nem is jutott eszébe, hogy minden, amit a padokban ülve látnak, egy pillanat alatt megsemmisül 12 óra 42 perckor, mikor is a 15. Légi Haderő 485. bombázó egysége megérkezik Szombathely városa fölé.
Korabeli fényképek segítségével, amelyek sértetlenül fennmaradtak, most láthatják pontosan azokat a freskókat, amelyeket akkor felnézve egy rövid pillantásra méltattak az ottlévők. És eszükbe sem jutott, hogy valójában ők lesznek az utolsók, akik ezeket a csodálatos festményeket látják.
Mint ezen web-lapok mindegyikén, a sorrakerülő ismertetés két nyelven található. Szeretnék köszönetet mondani "fordítóimnak" akik olyan bőkezűen adták idejüket a fordításokhoz az elmúlt évek során. Az ő segítségük nélkül, itt az Egyesült Államokban, vagy Magyarországon, semmi sem valósulhatott volna meg.
Jegyzet: A hosszhajó freskója dongaboltozatra, míg a többi kupola-boltozatra készült. Magassági adatok nem állnak rendelkezésre, a közölt méretek az alaprajzból lettek származtatva. Keresztmetszeti rajzok nincsenek. A közölt felület-méretek feltehetően valamivel kisebbek, mint a valóságos méretek.
A hosszhajó közepén felfelé nézve a bejárati ajtók jobbkéz felé esnek, a kereszthajó balra. A sziklán ülő katona a kép alja-közepén a hajó északi falán helyezkedik el.
A freskó Szűz Mária életének eseményeit örökíti meg. A Székesegyház első püspöke Szily János volt, Mária elhivatott tisztelője. A kép valószínüleg a kései barokk művészet utolsó nagy megjelenítése magyar földön. Alkotója Spreng, aki 1807 és 1808 során festette, Maulbertsch szinvázlatai alapján. Munkáját 3400 Forint jutalmazta, ami az akkori időkben szép tiszteletdíj volt.
Ha a kereszthajóban a kupola széle alatt állunk (a kupoláról később lesz szó) akkor a hosszhajó van elöttünk, és felfelé nézünk. A fenti részlet az eredeti teljes kép egy része, kissé nagyítva, hogy a részletek jobban látsszanak. A kontrasztot kissé megnöveltük, hogy a részletek kiemelkedjenek, ugyanakkor a fennálló hibákat és a negativon lévő port eltávolítottuk. Ez a fenti orientáció elforgatással jött létre, a könnyebb megszemlélés érdekében.
A freskó fő témája ezen a képen található. Szent Annát láthatjuk, ágyán nyugszik, körülötte szolgálók. Középen a gyermek Mária, glóriával feje fölött, asszonyoktól körülvéve, akik díszes selymeket és ruhákat tartanak kezükben. A jobb alsó sarokban fiatalasszony vizet visz feléjük egy tálban. Jobb oldalon, a boltíven át egy modernebb városrészlet látható, bizonyosan nem 2000 éves (Feltételezés: lehet hogy szombathelyi, esetleg bécsi épület). Angyalok népesítik be a teret az újszülött felett, és a középső rész felett látható az Ószövetségben szereplő Templom a hegyen. Ha közelről megfigyeljük a templom ajtaját, a baloldali boltivnél egy kerek "folt" látható, egy nyílás, amelyen keresztül ment az a fémkábel, amellyel a nagy, gyertyás csillárt kezelték a villamosítás előtti időben.
A hosszhajó végében állva, a boltív alatt, a bejárati kapuk és az orgonakarzat alatt, visszafelé nézünk a hajóban, felfelé. Ez a részlet is a teljes nagy kép egy része, felnagyitva, hogy a részletek jobban láthatók legyenek. A kontraszt megnövelésével a részletek kibontakoznak, a port eltávolítottuk a negatívról. Az orientáció könnyebb tájékozódást ad. A tónusokat kissé javítottuk, hogy a mennyezet vakolata tisztábbnak tünjön, mert sok-sok év után az állapota már megromlott.
Ezen a részen folytatódnak az Ószövetség proféciái és bemutatásra kerül a templom, az égő csipkebokor (bal oldalon), Noé bárkája (a bal sarokban) és az özönvíz. Más ábrázolások is láthatók a jobb oldalon, Káin és Ábel (alul) de ezeket a szerző, Dr. Géfin Gyula nem említi külön 1945-ben megjelent könyvében.
A hossz- és kereszthajó villamosítás előtti két gyertya-csillárja.